Agencija VE-GO-RA i Inventivna rješenja d.o.o., kao partneri na projektu Cities2030, organizirali su konferenciju “Uloga gradova u smanjenju i sprječavanju nastanka otpada od hrane” po modelu Food System Summit Dialogues, koja ima za cilj okupljanje ključnih dionika kako bi se raspravljalo o izazovima i rješenjima unutar sustava hrane.
Konferencija se održala 23.05.2024. godine u prostorima VG Poduzetničkog inkubatora te je okupila predstavnike Odjela vezanih uz tematiku konferencije grada Zaprešića, Samobora, Jastrebarskog, Ivanić-Grada te predstavnike velikogoričkih Upravnih odjela kao i VG Čistoću s kojima provodimo neke od aktivnosti projekta.
Velika Gorica LAB, VE-GO-RA i Inventivna rješenja, već tri godine aktivno rade na uspostavi sustava hrane u Gradu Velika Gorica kao dio istraživačkog Horizon2020 projekta Cities2030. Kao važan element tog sustava, prepoznali smo potrebu za sprječavanjem i smanjenjem otpada od hrane. Stoga smo, kao jednu od aktivnosti projekta, prihvatili inicijativu Ministarstva poljoprivrede “Hrana nije otpad” te pozivamo na zajedničko djelovanje kroz Dobrovoljni sporazum, koji je već pozitivno prihvaćen od strane Grada, a njegovo potpisivanje je najavljeno za 9 mjesec na finalnoj konferenciji projekta Cities2030.
Dobrovoljni sporazum o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane „Zajedno protiv otpada od hrane“ potpisuju Ministarstvo poljoprivrede i predstavnici proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija, inicijativa te udruženja. Potpisnici se dobrovoljno obvezuju na ulaganje napora u smanjenje otpada od hrane u svojim poslovnim procesima, doniranje hrane, te na aktivnu komunikaciju prema potrošačima. Sporazum obuhvaća cjelokupni lanac djelovanja, od proizvodnje i prerade hrane do kućanstava.
Cilj sklapanja ovakvih sporazuma, a ujedno i cilj konferencije je poticanje suradnje i dijaloga različitih dionika, usmjerenih na preventivne aktivnosti, preraspodjelu viškova hrane i sve ostale aktivnosti koje mogu pridonijeti učinkovitosti sustava sprječavanja nastajanja otpada od hrane. Sporazum predstavlja i doprinos društveno odgovornom i socijalno osjetljivom poslovanju dionika.
Dosadašnje i buduće aktivnosti te problematiku s kojom se susreću postojeći potpisnici prezentirali su nam g. Emil Tuk iz Odjela za urbanu prehranu Grada Zagreba te gđa. Gordana Matašin iz Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije.
Velika Gorica LAB je ujedno na konferenciji prezentirao Milanski pakt o urbanoj prehrambenoj politici i njihovoj metodologiji, te njegovu poveznicu s projektom Cities2030 i inicijative Dobrovoljnog sporazuma Ministarstva poljoprivrede, kao i projekta “Hrana nije otpad”, portal koji možete posjetiti kako bi pogledali primjere dobre prakse, ideje o aktivnostima te već pripremljene edukativne materijale.
Drago nam je da su sudionici iskazali interes za ovaj event na kojem se upravo htjela povećati zainteresiranost za potpisivanje ovog sporazuma čiji je osnovni cilj spriječiti i smanjiti otpad od hrane – prema zadnjim procjenama u Hrvatskoj se godišnje baci više od 280 tisuća tona hrane, ili čak 71 kg po stanovniku. Niti jedan Plan ne može biti uspješan bez uključenosti, povezivanja i sudjelovanja svih sudionika potrebnih u provedbi tako da ovim putem pozivamo sve predstavnike proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja i tvrtki na sudjelovanje u ovoj prijeko potrebnoj inicijativi.
Vodiči za smanjenje otpada od hrane
Vodič za smanjenje otpada od hrane u proizvodnji i preradi hrane
Vodič za smanjenje otpada od hrane u primarnoj proizvodnji
Vodič za smanjenje otpada od hrane u ugostiteljstvu i institucionalnim kuhinjama
Vodič za smanjenje otpada od hrane u trgovini
Transformirajmo prehrambeni sustav ZAJEDNO