Search
Close this search box.

Održana 1. sjednica Radne skupine za praćenje i ocjenu Dobrovoljnog sporazuma „Zajedno protiv otpada od hrane“

Autor posta

Razvojna agencija Vegora

Dana 2. prosinca 2024. godine održana je 1. sjednica Radne skupine za praćenje i ocjenu Dobrovoljnog sporazuma „Zajedno protiv otpada od hrane“.

Na sjednici je sudjelovalo 33 predstavnika potpisnika sporazuma, uključujući proizvođače i prerađivače hrane, trgovce, ugostitelje, znanstvenu i akademsku zajednicu, jedinice lokalne i regionalne samouprave, neprofitne organizacije, inicijative te udruženja i tvrtke.

Sporazum je potpisan između Grada Velike Gorice i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u srpnju ove godine, a trenutno okuplja 45 potpisnika. Tijekom pet godina, potpisnici se obvezuju na:

  • smanjenje otpada od hrane unutar svojih poslovnih procesa,
  • doniranje hrane potrebitima,
  • aktivnu komunikaciju i edukaciju potrošača

Aktivno sudjelovanje Grada Velike Gorice u Radnoj skupini

Na prvoj sjednici Radne skupine, Blanka Kovač Walaitisčlanica Radne skupine ispred Grada Velike Gorice, uz Marka Kosa, voditelja Odsjeka za poljoprivredu i ruralni razvoj Grada Velike Gorice – predstavila je dosadašnje i buduće aktivnosti u sklopu Dobrovoljnog sporazuma „Zajedno protiv otpada od hrane“.

Posebno je istaknula važnost direktnog povezivanja potpisnika Sporazuma kako bi se osigurala uspješna provedba zajedničkih aktivnosti u narednom razdoblju. Ovaj prijedlog uveden je u zapisnik sjednice kao smjernica za daljnji rad Radne skupine.

Radna skupina i praćenje rezultata

Radna skupina, osnovana s ciljem praćenja i ocjene provedbe sporazuma, uključuje predstavnike Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te svih potpisnika. Skupina će pripremati zajednička godišnja izvješća, a objava prvog izvješća planirana je za travanj 2025. godine. Izvješće će prikazati rezultate i ključne pokazatelje postignuća Sporazuma.

Na prvoj sjednici potpisnici su razmijenili uspješne primjere dobre prakse i dogovorili korake za unapređenje suradnje i daljnji rad na smanjenju otpada od hrane.

Sporazum „Zajedno protiv otpada od hrane“ primjer je kolektivnog djelovanja na očuvanju resursa i podršci održivom razvoju.

Dobrovoljni sporazum „Zajedno protiv otpada od hrane“

Dobrovoljni sporazum o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane „Zajedno protiv otpada od hrane“ potpisuju Ministarstvo poljoprivrede i predstavnici proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija, inicijativa te udruženja. Potpisnici se dobrovoljno obvezuju na ulaganje napora u smanjenje otpada od hrane u svojim poslovnim procesima, doniranje hrane, te na aktivnu komunikaciju prema potrošačima. Sporazum obuhvaća cjelokupni lanac djelovanja, od proizvodnje i prerade hrane do kućanstava.

Cilj sklapanja ovakvih sporazuma je poticanje suradnje i dijaloga različitih dionika, usmjerenih na preventivne aktivnosti, preraspodjelu viškova hrane i sve ostale aktivnosti koje mogu pridonijeti učinkovitosti sustava sprječavanja nastajanja otpada od hrane.

Sporazum predstavlja i doprinos društveno odgovornom i socijalno osjetljivom poslovanju dionika.

Skip to content