Search
Close this search box.

Inovacije za budućnost gradova: Stručnjaci na konferenciji Cities2030 o transformaciji urbanih sustava hrane

Autor posta

Razvojna agencija Vegora

U Poduzetničkom inkubatoru Velike Gorice 25. rujna 2024. održana je internacionalna konferencija “Transformacija urbanog sustava hrane”, koja je okupila stručnjake iz Hrvatske i inozemstva u sklopu projekta Project Cities . Cilj konferencije bio je predstaviti inovacije i rješenja koja mogu unaprijediti održivost i otpornost prehrambenih sustava u urbanim sredinama.

Konferenciju je otvorila ravnateljica Razvojne agencije Grada Velike Gorice, Mateja Kalisar, koja je u svom govoru naglasila ključnu važnost ove teme za održivi razvoj urbanih sredina. Istaknula je kako inovacije u prehrambenom sustavu igraju ključnu ulogu u budućnosti gradova.

Uslijedila je glavna prezentacija vezana za aktivnosti projekta Cities2030 na kojem su protekle četiri godine radili, kroz Velika Gorica LAB, Violeta Crnogaj i Blanka Kovac Walaitis ispred VE-GO-RE te Mario Konić i Damir Lučić iz Inventivnih rješenja d.o.o.

Uz razne inicijative edukacije i umrežavanja tijekom protekle četiri godine, poseban naglasak bio je stavljen na aktivnosti Dobrovoljnog sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”, koji će se provoditi u Gradu Velikoj Gorici te vrlo važno povezivanje spomenute inicijative između grada Velike Gorice, Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Značajan dio programa posvećen je upravljanju otpadom. Marijan Galović iz VG Čistoće d.o.o. prezentirao je rješenja za biootpad u sustavu gospodarenja otpadom, dok je Gordana Matašin iz Zagrebačke županije predstavila aktivnosti usmjerene na smanjenje otpada od hrane u županiji, dok se Emil Tuk iz gradskog ureda za Urbanu prehranu Grada Zagreba dotaknuo Milanskog pakta o urbanim politikama hrane.

Uz hrvatske predstavnike, sudjelovali su i stručnjaci iz inozemstva. Selma Vaska ispred koordinatora Cities2030 projekta sa Sveučilišta u Veneciji, podijelila je rezultate anketa provedenih u partnerskim zemljama, a Maarten Ameye iz belgijskog Inagro predstavio Agrotopia Living Lab, fokusiran na premošćivanje jaza između poljoprivrednika i dobavljača.

Popodnevni dio programa bio je usmjeren na tehnološke inovacije. Tomaž Zadravec iz slovenske organizacije ITC – Innovation Technology Cluster predstavio je kako Blockchain tehnologija može unaprijediti integritet prehrambenog sustava i boriti se protiv prevara u prehrambenom sektoru. Također, Blagoja Mukanov M.Sc. iz AgFutura Technologies iz Sjeverne Makedonije govorio je o primjeni digitalnih tehnologija u malim i srednjim poljoprivrednim gospodarstvima.

Posebno zanimljiva bila je prezentacija o dječjoj prehrani i održivim sustavima hrane, koju je održala Terhi Välisalo iz Finske, dok je Zvjezdana Sirk Novak iz JYSK West Balkana predstavila projekt Urbani voćnjak kao primjer dobre prakse u edukativnim sustavima.

Pred sam kraj slušali smo o inovacijama i važnosti prenošenja znanja u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, Filip Stipanč iz Smion, EIT Food HUB-a Hrvatska.

Na kraju, konferenciju je zatvorila Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, predstavila je bogatu gastronomsku baštinu Zagrebačke županije.

Ova konferencija bila je važan korak prema unapređenju urbanih prehrambenih sustava u skladu s ciljevima održivog razvoja do 2030. godine.

Sve projekte vezane za sustav hrane Europske unije možete vidjeti na objedinjenoj platformi Food2030.

Postoji hitna potreba da se prehrambeni sustav učini pravednijim, zdravijim i održivijim. EU se time bavi u nekoliko politika i strategija kao što su okvir politike EU za hranu 2030., strategija EU-a od polja do stola i misije EU-a. Transformacija sustava hrane također je središnji dio EU bioekonomske strategije, Europske urbane inicijative i EU Fit for 55 paketa.

Platforma je poveznica dviju mreža: FOOD 2030 Project Collaboration Network i FOOD 2030 Connected Lab Network.

Osnaživanje gradova kao agenata transformacije prehrambenih sustava

Cities2030 je ambiciozna inicijativa usmjerena na transformaciju sustava hrane gradskih regija (CRFS) u održive i otporne modele do 2030. godine. Projekt je usklađen s okvirom FOOD2030 i koristi pristup koji uključuje više dionika, angažirajući 41 partnera, uključujući istraživače, tvrtke, javne vlasti, udruge i građane. Kroz ovu suradnju, Cities2030 potiče inovacije u politici, digitalna rješenja i sistemske promjene koje stavljaju potrošače u središte svake akcije. Projekt naglašava održivost, uključivost te prostornu i teritorijalnu integraciju unutar prehrambenih sustava gradskih regija.

Glavne aktivnosti

Cities2030 je uspostavio sveobuhvatan okvir znanja i ekosustav vještina u 20 zemalja. Kako bi se testirala i demonstrirala održiva rješenja za CRFS, projekt je implementirao 12 Policy Labova i 18 Living Labova. Ovi labovi eksperimentiraju s pametnim rješenjima koja će, nakon što se pokažu učinkovitim, biti podijeljena s kreatorima politika i dionicima CRFS-a kroz niz službenih članaka, političkih smjernica i drugih digitalnih alata.

Ključni rezultati

  • CRFS Observatory / Preglednik: Alat za praćenje i procjenu transformacija prehrambenih sustava
  • System thinking / Metodologija primijenjenog sistemskog razmišljanja: Inovativni pristup rješavanju izazova u prehrambenim sustavima
  • White papers / Službeni članci: Dubinske analize i preporuke o pitanjima vezanim uz CRFS
  • Policy Labovi: Platforme za razvoj i testiranje inovacija u politici
  • Inovacije u Living Labovima: Eksperimenti u stvarnom svijetu za održiva rješenja prehrambenih sustava
  • Food Dialogues / Prehrambeni dijalozi: Forumi za uključivanje različitih dionika u rasprave o prehrambenim sustavima
  • Metodologija procjene utjecaja CRFS-a: Okvir za procjenu rezultata CRFS inicijativa

Za sve dodatna pitanja vezana za projekt i konferenciju slobodno nas kontaktirajte na: violeta.crnogaj@vegora.hr ili blanka.walaitis@vegora.hr.


Sadržaj predstavlja samo stavove autora i njegova je isključiva odgovornost. Izvršna agencija za istraživanje, niti Europska komisija ne prihvaćaju nikakvu odgovornost za upotrebu informacija koje sadrže.

Skip to content