Stručnjaci i predstavnici iz različitih sektora okupili su se na konferenciji “Hrana bez otpada: Put prema održivoj budućnosti Hrvatske”, koju su organizirali Jutarnji list i METRO Hrvatska, kako bi raspravili ključne korake za smanjenje otpada od hrane i promicanje održivih praksi. Konferencija je okupila stručnjake, predstavnike HoReCa sektora, nevladinih organizacija i donositelje odluka, s ciljem pronalaska konkretnih rješenja za ovaj ozbiljan izazov.
Pozitivan naglasak stavljamo na primjer grada Velike Gorice, koja je u srpnju ove godine, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, potpisala Dobrovoljni sporazum o smanjenju otpada od hrane. Ovaj sporazum iniciran je od strane Razvojne agencije VE-GO-RA-e kroz projekt Cities2030, a cilj mu je unaprijediti održivo gospodarenje hranom te promovirati preraspodjelu viškova hrane i preventivne mjere u smanjenju otpada. Takvi sporazumi važan su iskorak u povezivanju svih sektora na nacionalnoj i lokalnoj razini jer omogućuju provođenje mjera koje, osim što doprinose očuvanju okoliša, smanjuju i operativne troškove te stvaraju uštede koje tvrtke mogu preusmjeriti u druga poslovna ulaganja. Time Velika Gorica i njezini partneri kroz društveno odgovorno djelovanje doprinose socijalno osjetljivom pristupu poslovanja i pozivaju sve zainteresirane dionike da se pridruže ovoj vrijednoj inicijativi za održiviju budućnost.
Hrana se baca u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije, a najviše u kućanstvima (76%). Bacanje hrane predstavlja etički, ekonomski i ekološki izazov koji utječe na održivost okoliša. Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Zdravko Tušek, pozvao je sve dionike da se uključe u napore smanjenja otpada kroz potpisivanje Dobrovoljnih sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”.
O stanju s otpadom od hrane u Hrvatskoj na stručnom panelu pod nazivom „Food Waste u Hrvatskoj – gdje se nalazimo“ razgovarali su Biljana Borzan, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, Dubravko Folnović, CEO Perutnine Ptuj Pipo, Hrvoje Palić, voditelj kategorije mliječnog asortimana u tvrtki METRO Hrvatska, Elena Wolsperger Dolezil, direktorica korporativnih komunikacija Dukata, Vesna Cetin Krnjević, voditeljica službe u Sektoru za fondove EU Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te Zdravko Barač, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Primjere dobre prakse na području zbrinjavanja hrane prezentirali su Sanja Fresl, voditeljica odjela vlastite robne marke i održivog razvoja, METRO Hrvatska, Helena Radić Bosanac, voditeljica korporativnih poslova kompanije Nestlé za Hrvatsku, Sloveniju i BiH, te David Suchy, vlasnik restorana Frea u Berlinu.
Konferencija je zaključena panelom “Održivo gospodarenje otpadom od hrane: primjeri i inicijative“ u kojem su sudjelovali Marin Medak, vlasnik restorana Rougemarin, Petar Penava, ravnatelj Crvenog križa Zagreb, Igor Merlić, direktor Agencije za ruralni razvoj Istre, David Suchy, vlasnik restorana Frea, i Marijan Galović, koordinator za zaštitu okoliša i gospodarenjem otpadom u VG Čistoći.
Nakon završetka konferencije svi okupljeni su isprobali Food Waste menu, koji je osmislila Ana Grgić Tomić, chefica restorana Zinfandel’s, koji nosi zelenu MICHELIN zvjezdicu zbog svoje posvećenosti održivosti. Prikazano je kako maštovitim receptima iskoristiti sve dijelove povrća i ostatke hrane za pripremu vrhunskih jela, kao i korištenje plavog raka, invazivne vrste koja ugrožava druge morske vrste.
Ova konferencija istaknula je važnost zajedničkih napora u izgradnji održivijeg sustava prehrane, gdje svaki dionik – od proizvođača do krajnjeg potrošača – može doprinijeti smanjenju otpada i očuvanju resursa za buduće generacije.
VE-GO-RA uz projekt Cities2030 stavlja naglasak na provođenje aktivnosti čiji rezultati su usmjereni ka’ ostvarenju ovog cilja.
Za sve dodatna pitanja vezana za projekt i daljnje aktivnosti slobodno nas kontaktirajte:
Velika Gorica LAB:
Violeta Crnogaj violeta.crnogaj@vegora.hr ili Blanka Kovač Walaitis blanka.walaitis@vegora.hr.